Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Vazba na korpus proutěný i slaměný

Vazba na korpus proutěný i slaměný

At‘ už vážeme na korpus révový, vrbový, březový nebo jakýkoliv jiný, vždy je dobré se řídit několika radami. Já se vám pokusím níže nastínit ty nejdůležitější rady a poznatky z mých vlastních zkušeností.


Co budeme potřebovat:


Samotný článek by mohl být o materiálech a jejich vhodných a nevhodných kombinacích. Já se to pokusím zahrnout do pár vět. Pokud chci vytvořit úhlednou vazbu, potřebuji vhodné typy materiálů, které se k sobě hodí. Jednou věcí je barevná kombinace, tu si ale každý musí zvolit dle svého vkusu a nelze přesně říct co je správně a co ne. Důležitější je ale tvar materiálu! Dalo by se říct, že jsou pro vazby typické tři základní tvary. A to kulovité (makovice, divoká mrkev, bodláky, šípky, …) a protáhlé (traviny, pšenice, chvojí, …) které mezi sebou nejdou bezmyšlenkovitě kombinovat.

    

Důležitý je poměr materiálů. Pokud mám v úmyslu věnec z makovic, čemuž se rozumí věnec z 80% tvořený z makovic a 20 % doplňkového materiálu, zmíněná dvacetina by měla být podobného tvaru jako makovice. V případě, že do takového věnce začneme navazovat třeba dlouhé klasy travin, nebude jasné, který z materiálů je dominantním, bude nevzhledný a neforemný. Sáhneme-li třeba po řebříčku který bude ve stejné výšce jako makovičky, věnec bude úhledný a rovnoměrný. Makovice však ale mohu přidat do vazby kde je 80 % chvojí a mezi doplňkovým materiálem navážeme na stejně dlouhém stonku jako jsou chvojky taky makovice. Naopak třeba do věnce z třtiny křovištní nelze úhledně vplést krátké a buclaté materiály, protože zaniknou. Sáhnout musíme po podobně dlouhých materiálech jako jsou klasy třtiny, například nasušené klasy pšenice z léta, rákos, tújky, ….

Třetím tvarem často používaných do vazeb jsou listy, těch je však tolik tvarů, délek a velikostí že je nejde přesně zařadit, kde se který a v jakém poměru hodí. Stačí se nechat vést intuicí. Z některých listů je dobré si vytvořit „kornoutek či harmoniku“. Díky tomu budou listy načechrané, vzdušné a nezůstanou pouze plochým listem. Takto lze upravit břečťan, dub, javor, … Plochý ale zůstane třeba list bobkovišně, ten je vhodné kombinovat mezi delší materiály jako traviny, seno a chvojí.

   

Nyní už víme, jaké materiály kombinovat a můžeme se pustit do vazby na proutěný korpus. Na první pohled je krásný celý korpus. Při bližším pohledu, ale zjistíme, že některá část se nám povedla méně a jiná zase více. Pro vazbu si tedy vybereme tu stranu, která se nám líbí méně, naopak tu hezčí necháme na očích. Začínám vždy od jemnějších a delších klasů či materiálů. S vazbou začínám proti směru hodinových ručiček z levé strany korpusu (jsem pravák, levákům se může lépe vázat z druhé strany). Začátek vazby by měl být do špičky, proto na první uvázání drátkem ke korpusu přiložím nejprve pouze 2-3 stonky. Postupně přidávám stonky i do šířky. Drátkem mohu přivazovat stonky po jednom nebo dvou kusech, není nutné celou řadu 8-10 stonků uvazovat na ráz. Postupně vazbu rozšiřuji až do požadované šířky a délky. V závislosti na tom, jakou vazbu si přeji budu pokračovat. Pokud chci mít jednu stranu delší a druhou kratší s neviditelným spojem, stejným postupem budu pokračovat i z druhé strany a strany zakončím spojením. Pokud si nebudete jistí zakončením, nechte mezi oběma vazbami prostor pro stuhu a mašli. Vazba může být, ale také pouze z jedné strany, kdy konec také schováme pod stuhu a mašli.

 

Spojení vazeb je podobné jako zakončení u vazby na slaměný korpus. V krajním případě můžete drátek zakončit a materiály připevnit za pomoci tavné pistole.

Z pár vět o materiálech je nakonec pěkný odstavec. Doufám ale, že je vše srozumitelně popsané. Pokud budete mít nějaké dotazy, můžete je psát do komentářů pod tento příspěvek, když budu vědět, budu se snažit poradit

V závěru by se dalo říct: kombinujte tvarově podobné materiály ve stejných délkách, i neučesaná vazba by měla být úhledná a promyšlená.  

   

* V případě nejasností doporučuji shlédnout videozáznam z živého vysílání na mém instagramovém profilu (IGTV) z 15.května 2021 a 6.března 2021

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz