Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Luční truhlík

Truhlíky lze používat na mnoho způsobů. Tím klasickým je výsev či výsadba přímo do něj, tedy do hlíny. Dřevěným truhlíkům ale sluší také řezané květiny. Ty z luk a zahrádek dokáží udělat dojem, doplnit barvy v interiéru, exteriéru a povznést vaše bydlení o třídu výš. Při správném sběru a výběru vydrží i 7-10 dní. Krásný truhlík nemusí být nutně ale jen z živých květin. Do suché aranžovací hmoty můžete zapíchat i traviny, obiloviny, makovičky a další sušené květiny. Takový truhlík pak vydrží mnohem déle.


Sběr květin:

Na sběr květin nevyrážejte za přímého odpoledního slunce. Stonky a květy rychle
uvadají. Také vždy sbírejte květiny, které znáte a víte že nejsou jedovaté a chráněné. Nevyrážejte ani na obecní pozemky, sousedův záhon nebo chráněná území a lokality.

 

Budeme potřebova:

  • Dřevěný truhlík
  • Florex
  • Nůžky na květiny / nožík
  • Tilandsii / Mech
  • Dále dle libosti stuhu nebo provázek na ovázání truhlíku a nějakou přízdobu nebo štítek na zavěšení

 


Postup:

Některé truhlíky už mají igelitovou výplň proti prosáknutí vody, pokud ten váš nemá, jednoduše ho vyložte igelitem nebo starým sáčkem. Aranžovací hmotu necháme nasát vodou tak, že ho pouze položíme na hladinu vody (ve vodě může být i výživa pro řezané květiny). Během pár minut se celý nasákne. Nikdy jej však netlačíme pod hladinu pro urychlení, díky tomu se mohou uvnitř vytvořit vzduchové kapsy ve kterých stonek ihned uvadá.

Na takto připravenou aranžovací hmotu navrstvíme tilandsii. Nedávám nijak zvlášt‘ vysokou vrstvu, jen tak abych pokryl celý povrch, ale pořád bylo místo kudy zapíchnout stonky do hmoty. Na konci práce, pokud nám prokukuje igelit, můžeme tilandsii ještě přidat. 

Nyní se můžete pustit do samotného vypíchání rostlin. Připravit je však potřeba i rostliny. Nehezké a odkvetlé části můžeme odstříhnout. Boční výhonky které jsou moc dlouhé nebo by trčely příliš z truhlíku odstřihneme a použijeme do nižších pater (1). Každý stonek který zapicuhejeme do hmoty musí být bez lístků a výhonků (díky tomu nezačne odhnívat tak rychle), prodloužíme tím tak rostlinám životnost. Vypichujeme nejprve kratší stonky do nejnižšího patra (1) a postupně délku rostlin navyšujeme až do požadované délky (2 a 3). Doporučuji začít právě ze spodní části, v případě opačného postup, tedy prvně vypíchání nejdelších květu a pak až těch krátkých by mohlo dojit k polámání nejdelších květů.

Všechny rostliny po celou dobu vypichuji ve vzpřímené poloze, ve stejné hustotě a tak, at‘ mám z každé rostliny květy ve všech úrovních. Dlouhé květy (stonky) mám jak na krajích, tak i uprostřed. To stejné platí pro ty kratší. Všechny rostliny by měly být rovnoměrně všude.

V mém truhlíku jsou zastoupeny tyto druhy roslin - Mydlice lékařská, Turan roční, Jestřábník, Komonice bílá, Kakost luční, Hlaváč, Úhorník, Bříza, Sveřep, Třtina křovistní, Čekanka obecná a Mrkev obecná.

Sbíral jsem květiny s různými tvary květů ve všech barvách. Můžete si však vybrat i jednu barvu doplněnou pouze o bílou a zelenou. V závislosti na velikosti truhlíku vybírám i velikost. Do malého truhlíku se snažím dávat menší květy, to aby vypadalo že je jich tam víc. Pokud dáme do malého truhlíku tři velké květy mrkvouse, nebude místo pro ostatní rostliny nebo za nimi nepůjdou vidět. Do velkého truhlíku pak dávám i ty větší květy společně s malými.

Truhlík s květinami vydřží déle mimo přímé slunce a vysoké teploty. Pokud však plánujete grilování a chtěli by jste mít truhlík jako dekoraci na stole, po dobu Vašeho letního posezení, bez problému vydrží.

Po dvou dnech prstem vyzkoušíme, zda-li hmota nepotřebuje doplnit trochu vody. 


Výsledek:


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz