Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Jednorázové ošetření proutěných korpusů

Proutěné korpusy jsou mojí chloubou. Jsou krásné doma i venku, s vazbou i bez vazby. Každý z nich však potřebuje po nějakém čase opravit a ošetřit. Nelze přesně říct, jestli je ošetření potřebné po dvou měsících nebo až po půl roce. Důležité je však ošetření nepodcenit. Ve venkovních podmínkách mohou dostat plísen a doma jej mohou napadnout červotoči.

Díky tomu že se vyrábí z čerstvých prutů různých druhů rostlin, které časem seschnou, dráty povolí. Tyto dráty ale jednoduše nahradíme novými a provedeme ošetření. Celý postup je velice rychlý a zabere pouhých deset minut.


Co budeme potřebovat: 

  • Kleště na drát
  • Drát
  • Impregnaci + stětec

Postup:

Věnec si otočíme zadní stranou k sobě. Tu poznáme tak, že na její straně vidíte spoje drátů. Mezi každým ze stávajících drátů přidáme nový. Ten muže být zdvojený nebo jednoduchý, záleží co se komu líbí víc a jak je věnec silný. Zdvojení drátů zajistí, že se nepřetrhnou a drží korpus pevněji. U nových drátů však vždy nechávám konce trčet směrem ke stropu abych věděl že, je to ten nový. Po přidání všech nových drátů staré odstraníme a konce nových zkrátíme.

Po odstranění původních drátů je možné, že se sem tam nějaký prut uvolní. Ten buď odstřihneme nebo zachytíme zpět do věnce. Nyní máme věnec zpevněný a začištěný.

Dle návodu k použití přichystáme penetraci. Důkladně mokrým štětcem nanášíme ošetření tak, aby se dostalo co nejhlouběji do korpusu, a to ze všech stran.  Stačí jedna silná vrstva. Poté necháme vyschnout. Impregnace stačí obyčejná, bezbarvá, proti plísním a škůdcům určena na dřevo. Používám ji hlavně jako prevenci. Po uschnutí si ale můžete také všimnou, že se zpevní kůra, která se méně odlamuje a také dojde k oživení barev.

Takto ošetřený korpus už by nadále neměl potřebovat další úpravy. Na dalších pár let tak máme péči o korpus hotovou, stačí už jen vymyslet, jak jej ozdobit pro nadcházející roční období.


Doplňující informace: 

  • Jak na výrobu proutěných korpusů naleznete v tomto videokurzu 
  • Impregnaci nepodceňujte! Červotoč má obzvlášť rád měkké dřevo jako je třeba vinná réva. Provádějte ji však až po vyschnutí věnce
  • Impregnaci můžete použit třeba zbytkovou po výrobě pergoly
  • Na suchém místě vydrží proutěné korpusy o mnoho let déle

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz